رادیوتراپی (پرتودرمانی) چیست؟

رادیوتراپی یا پرتودرمانی روشی است که در آن سرطان با دادن مستقیم اشعه ‏های با ولتاژ بالا به کانون بافت سرطانی درمان می‏شود. هدف از این درمان این است که اشعه با حداکثر قدرت به بافت سرطانی بتابد و به‏مقدار بسیار کم به بافت‏های اطراف تابیده شود تا هیچ اثر سویی بر بافت سالم اطراف نداشته باشد. امروزه رادیوتراپی یک درمان شایع در سرطان‏شناسی است. بر اساس نظر انجمن امریکایی رادیوتراپی (ASTRO) ۳/۲ سرطان‏ها رادیوتراپی می‏شوند که یا به ‏تنهایی و یا همراه با عمل جراحی و شیمی‏ درمانی این کار انجام می‏شود.

رادیوتراپی چگونه عمل می‏کند؟

در رادیوتراپی انواع مختلفی از تشعشعات به‏طور ایمن و موثر برای درمان سرطان به‏کار گرفته می‏شوند. رادیوتراپی با تخریب ماده ژنتیک داخل سلول‏ های سرطانی و در نتیجه جلوگیری از تکثیر این سلول‏ ها آنها را تخریب می‏کند و در نتیجه این سلول ‏ها محکوم به مرگ هستند. در عین حال این خطر برای سلول‏های طبیعی بدن هم وجود دارد. البته اولاً سلول‏ های طبیعی رشد کمتری دارند بنابراین کمتر تخریب می‏شوند، ثانیاً خیلی کمتر آسیب می‏بینند و خود را سریع‏تر ترمیم می‏کنند.

رادیوتراپی روش درمانی بسیار مناسب و راحتی است که با استفاده از آن می‏توان:

  • از بروز سرطان جلوگیری کرد (مثل ضایعات پیش سرطانی در پستان) یا سرطان را درمان کرد و یا از عود سرطان جلوگیری کرد.
  • رادیوتراپی می‏تواند با کاهش درد در مواردی که درمان بیماری امکان‏پذیر نیست کیفیت زندگی بیمار را بهتر و یا با کاهش حجم تومور علائم بیماری را کمتر کرد.
  • اندازه بعضی از تومورها را می‏توان با رادیوتراپی قبل از عمل کوچکتر کرد تا جراح بتواند آن را راحت‏تر خارج کند.
  • با استفاده از رادیوتراپی پس از عمل جراحی می‏توان سلول‏های کوچکی که با چشم جراح قابل دیدن نبوده‏اند تا برداشته شوند را تخریب کرد.
  • از رادیوتراپی می‏توان برای کاهش درد ناشی از سرطان استفاده کرد.
  • در بعضی از بیماران، شیمی‏درمانی و رادیوتراپی همزمان انجام می شود. در این شرایط سلول‏های سرطانی به تابش اشعه حساس‏تر شده و به‏راحتی تخریب می‏شوند.

عوارض جانبی رادیوتراپی

رادیوتراپی منجر به آسیب سلول‏ های طبیعی بدن می‏شود و هر روز که از شروع درمان می‏گذرد مختصری بر شدت آن افزوده می‏گردد. این عوارض بر اساس محل و اندازه و نوع سرطان و داروهایی که بیمار مجبور است در حین رادیوتراپی مصرف کند و بر اساس دستگاه رادیوتراپی، متفاوت است. هیچ روشی وجود ندارد که بتواند پیش‏بینی کند، بیمار به چه میزان دچار عوارض ناشی از رادیوتراپی می‏شود. یک فرد ممکن است دچار عوارض بسیار مختصری شود و شخص دیگری با درمان مشابه دچار عوارض شدیدی در حین درمان و یا پس از آن گردد.

دو عارضه شایع رادیوتراپی؛ آسیب پوستی (خشکی پوست، خارش، پوست ه‏ریزی، زخم شدن پوست، بروز تاول) و خستگی هستند. رادیوتراپی به سر و گردن و یا بخشی از دستگاه گوارش مانند معده و روده می‏تواند منجر به مشکلات گوارشی مانند احساس سوزش در دهان و گلو، خشکی دهان، اشکال در بلع، احساس تغییر مزه غذاها، تهوع و استفراغ و کاهش اشتها شود. با این حال حتی در صورت بروز این عوارض توصیه می‏شود از غذاهای با کالری بالا و پروتئین استفاده گردد.


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...